Sauna ma także dobry wpływ na skórę, którą oczyszcza i poprawia jej kondycję.
Dzięki regularnym wizytom w saunie organizm pozbywa się toksyn wraz z wydzielanym potem.
Różne rodzaje saun zapewniają odmienne korzyści dla ciała.
Korzystanie z takiego zabiegu z pewnością przynosi wiele korzyści dla zdrowia, urody oraz samopoczucia.Już w epoce kamienia ludzie zażywali kąpieli w rozgrzanym powietrzu, które miały miejsce w wykopanych jamach lub w chatach z gliny.
Zostało nazwane to ?łaźnią pocącego się kamienia?, ze względu na wykorzystywaną technikę, polegającą na układaniu i podpalaniu kamieni, a później polewaniu ich wodą. Idea sauny rozwijała się w różnych regionach równolegle, jednak to w Finlandii zakorzeniła się na dobre.Na początku budowano sauny z kamienia lub w formie skórzanych namiotów.
Później do ich budowy zaczęto używać drewna i pozostało tak do dzisiaj.
Inny rodzaj sauny wykształcił się w basenie Morza Śródziemnego, zwłaszcza w Rzymie, gdzie znajdowały się termy, nieco różniące się od fińskich saun.
Można wyróżnić cztery podstawowe typy saun ? suchą, mokrą, parową oraz na podczerwień.
Sauna sucha, inaczej fińska, ma wilgotność od 5 do 10%, a temperatury w środku osiągają 90 stopni.
Natomiast łaźnia rzymska, czyli sauna parowa, ma bardzo dużą wilgotność, aż do 65%, a temperatura sięga 65 stopni.Z kolei sauna mokra ma niższą wilgotność niż parowa, ale ma wyższą temperaturę ? ok.
80 stopni. W ostatnim wyróżnianym typie, czyli w saunie na podczerwień, skóra nie ma kontaktu z rozgrzanym powietrzem, ale z promieniami. .