O odnawialnych źródłach energii - kwestie energetyki solarnej

w stacjach pomiarowo rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej oraz energii elektrycznej, zasilanie automatyki przemysłowej i pomiarowej, a także produkcji energii w pierwszych elektrowniach słonecznych. Ogniwa tego typu wykor

O odnawialnych źródłach energii - kwestie energetyki solarnej ogniwa solarne sklep

Warto wiedziec

Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane są również w elektronice użytkowej (kalkulatory, lampy ogrodowe, oświetlanie znaków drogowych), zasilaniu układów telemetrycznych w stacjach pomiarowo rozliczeniowych gazu ziemnego, ropy naftowej oraz energii elektrycznej, zasilanie automatyki przemysłowej i pomiarowej, a także produkcji energii w pierwszych elektrowniach słonecznych. Ogniwa tego typu wykorzystywane są również w użytku domowym. Mylone są one często z kolektorami słonecznymi, które odróżniają się tym, że przekształcają energię promieniowania słonecznego w ciepło.

Fotowoltaika przeżywa intensywny rozwój: Na koniec 2006 roku na całym świecie zainstalowano 1 581 MW paneli fotowoltaicznych a skumulowana moc wynosiła 6 890 MW. Pięć lat później w roku 2011 zainstalowane zostało aż 27 650 MW baterii słonecznych a moc skumulowana urosła do 67 350 MW. Liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych są Niemcy (32 380 MW mocy paneli słonecznych). Dla porównania, potencjał polskich konwencjonalnych elektrowni to około 38 000 MW.

Fotowoltaika, jako dziedzina zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródła odnawialnego, za jakie w czasowej mikroskali zwykliśmy uważać Słońce, obecnie bardzo dynamicznie się rozwija i należy przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości będzie coraz powszechniej stosowana.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotowoltaika


Zasada działania ogniwa słonecznego

Fotoogniwo jest zbudowane z półprzewodnika i tworzy złącze p-n, na które pada światło. Padające na złącze fotony o energii większej od szerokości przerwy energetycznej półprzewodnika powodują powstanie par elektron-dziura. Pole elektryczne wewnątrz półprzewodnika, związane z obecnością złącza p-n, przesuwa nośniki różnych rodzajów w różne strony. Elektrony trafiają do obszaru n, dziury do obszaru p. Rozdzielenie nośników ładunku w złączu powoduje powstanie na nim zewnętrznego napięcia elektrycznego. Ponieważ rozdzielone nośniki są nośnikami nadmiarowymi (mają nieskończony czas życia), a napięcie na złączu p-n jest stałe, oświetlone złącze działa jako ogniwo elektryczne, czyli takie, w którym źródłem prądu są reakcje chemiczne zachodzące między elektrodą a elektrolitem.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniwo_s%C5%82oneczne


Zarabianie na energii

Fotowoltaika jest bardzo często wykorzystywana do zarabiania przez właściciela takiej instalacji. W świetle obowiązującego prawa najbardziej korzystne jest produkowanie energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych a następnie sprzedaż prądu do elektrowni. Oczywiście, dzięki temu możemy nawet sporo zarobić, jednak w dużej mierze zależy to od tego, jak duży obszar obejmują panele i jak dużo prądu w konsekwencji produkujemy. O wiele prostsze wydaje się wykorzystanie dachu jako miejsce na instalację kolektorów słonecznych. Co prawda, w tym zakresie sprzedaż nie jest możliwa, ale możemy dzięki temu otrzymać bezpłatnie ciepłą wodę, co ma duże znaczenie szczególnie przy większej ilości osób czy też w gospodarstwach, które zużywają duże ilości ciepłej wody.



© 2019 http://fizjoterapia.katowice.pl/