Nie ponoś niepotrzebnego ryzyka - przygotuj się przed wejściem na szlak

ób uprawiających wspinaczkę. Do takiego ekwipunku należy przede wszystkim sprzęt asekuracyjny. Osoby, które zajmują się tym sportem na poważnie zawsze starają się zadbać o prawidłowe zabezpieczenie podczas nieraz bardzo trudnego w

Nie ponoś niepotrzebnego ryzyka - przygotuj się przed wejściem na szlak

Bezpieczna wspinaczka

W ostatnich latach na rynku pojawiło się naprawdę wiele różnego rodzaju sprzętu wspinaczkowego, który może podnieść znacząco bezpieczeństwo osób uprawiających wspinaczkę. Do takiego ekwipunku należy przede wszystkim sprzęt asekuracyjny. Osoby, które zajmują się tym sportem na poważnie zawsze starają się zadbać o prawidłowe zabezpieczenie podczas nieraz bardzo trudnego wspinania się po stromych skałkach czy wielkich ścianach skalnych. Asortyment taki, jak haki, kołki czy pętle powodują, że można naprawdę zachować bezpieczeństwo nawet w tej trudnej i ryzykownej dyscyplinie sportowej. Warto więc przed wyprawą na skałki uzbroić się w tego typu wyposażenie aby mieć pewność, że nasza wycieczka na pewno nie skończy się tragicznie.


Asekuracja własna kontra etyka

Społeczność wspinaczkowa jest podzielona w kwestii "obijania" dróg (czyli umieszczania na drogach stałych punktów asekuracyjnych). Część wspinaczy jest przeciwna obijaniu rejonów, w których istnieje możliwość stosowania własnej asekuracji. Wspinaczka z własną asekuracją w mniejszym stopniu ingeruje w wygląd skały, może być zatem uważana za bardziej proekologiczną. Częściowym kompromisem pomiędzy zwolennikami obijania dróg a zwolennikami wspinaczki tradycyjnej jest przyjęcie, że nie obija się dróg, na których istnieje możliwość dobrej asekuracji z kości i friendów (z reguły, drogami takimi są rysy), oraz wprowadzenie stref ochrony rys, polegających na nieobijaniu dróg leżących w bezpośrednim sąsiedztwie rysy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Asekuracja_w%C5%82asna


Karabinek wspinaczkowy - warto wiedzieć

Karabinek ? podłużny, zbliżony rozmiarem do dłoni, metalowy pierścień z otwieranym zamkiem na jednym boku, służący do szybkiego i skutecznego połączenia elementów. Jeden z podstawowych składników sprzętu wspinaczkowego i speleologicznego, najczęściej fragment układu asekuracyjnego. Karabinek z technicznego punktu widzenia jest łącznikiem.

Nazwa pochodzi od zamykanego haka, na którym kawalerzyści odwieszali karabinki (z niemieckiego: karabinerhaken).

Typowy karabinek wspinaczkowy jest wykonywany ze stopów aluminium lub tytanu i cechuje się niską masą (rzędu kilkudziesięciu gramów) przy jednoczesnej dużej wytrzymałości mechanicznej.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karabinek_(wspinaczka)



© 2019 http://fizjoterapia.katowice.pl/