Implanty Chorzów

dowy Fundusz Zdrowia pozwala osobom ubezpieczonym na korzystanie z leczenia stomatologicznego we współpracujących z NFZ gabinetach. Dentysta wykonuje wtedy procedury nieodpłatnie. Niestety, głównym minusem jest mocno zawężony kosz

Implanty Chorzów Implanty Chorzów

Próchnica, a może konieczność wykonania protezy zębowej? W takich przypadkach trzeba odwiedzić gabinet dentystyczny. Czy lepiej wybrać się do dentysty na NFZ, a może prywatnie? Narodowy Fundusz Zdrowia pozwala osobom ubezpieczonym na korzystanie z leczenia stomatologicznego we współpracujących z NFZ gabinetach. Dentysta wykonuje wtedy procedury nieodpłatnie. Niestety, głównym minusem jest mocno zawężony koszyk świadczeń i niższa jakość stosowanych materiałów. Przykładowo, na NFZ nie można wyleczyć kanałowo tylnych zębów przedtrzonowych i trzonowych. Także nie wykonamy nowocześniejszych protez. Natomiast prywatny stomatolog może zaproponować pacjentom znacznie szerszą gamę usług. Stosowane przez niego nowoczesne narzędzia i materiały także zapewniają lepsze efekty leczenia. Dodatkowym plusem jest brak długich kolejek do skorzystania z usług. Głównym minusem prywatnego leczenia stomatologicznego są koszty. W gabinecie trzeba będzie zostawić od kilkuset do nawet paru tysięcy złotych zależnie od procedury.

Medycyna jest bardzo szeroką dziedziną nauki i jest wielu lekarzy specjalistów, wykonujących pracę w ramach danej specjalizacji. Lekarz dentysta jest jednym z zawodów medycznych, którego działania są wykonywane w obrębie działu medycyny, jakim jest stomatologia. Sama nazwa dentysta pochodzi z łacińskiego słowa dens, czyli ząb. W Polsce tytuł lekarza dentysty otrzymuje się po ukończeniu pięcioletnich studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym. Po zakończonych studiach ma się ograniczone prawo wykonywania zawodu, natomiast pełne prawo do wykonywania zawodu otrzymuje się po zdaniu odpowiedniego egzaminu. Sam dział stomatologii dzieli się na kilka różnych specjalizacji, które się wybiera w trakcie studiów. Specjalizacje mogą trwać od 3 do 6 lat, w zależności od ich rodzaju. Jest dziewięć specjalizacji do wyboru: chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka stomatologiczna, stomatologia dziecięca i stomatologia zachowawcza, zdrowie publiczne oraz epidemiologia.

Stomatologia dziecięca jest jedną z wielu specjalności, dotyczących stomatologii. Jest też znana pod inną nazwą, a mianowicie pedodoncja. Stomatologia dziecięca, lub jak kto woli pedodoncja, zasługuje na miano osobnej specjalizacji, ponieważ budowa zębów i całego układu stomatognatycznego w okresie rozwojowym jest inna. Do zagadnień stomatologii dziecięcej należą, między innymi, ząbkowanie i zaburzenia ząbkowania, leczenie zębów mlecznych czy wszelka profilaktyka próchnicy i wad zgryzu u dzieci. Inną świadczoną usługą z zakresu pedodoncji jest leczenie zębów stałych niedojrzałych. Ze względu na to, że stomatologia dziecięca jest traktowana jako osobna specjalność, to w ofertach gabinetów stomatologicznych usługi z tego zakresu są także przedstawiane osobno. Istotnym jest upewnienie się, że idziemy z dzieckiem do odpowiedniego stomatologa, który zajmuje się zabiegami związanymi z pedodoncją. Stomatologia dziecięca nie bez powodu jest osobną specjalnością z zakresu działu medycyny, zwanego stomatologią.

Nie trzeba przeprowadzać specjalistycznych badań, by wiedzieć, że prawie każdy boi się tego, czym zajmuje się dentysta. Udowodniły to zresztą liczne ankiety, z których wysunięto wniosek, że już co drugi Polak nie zajmuje się leczeniem swojego uzębienia ze względu na zbyt duży strach. Nie jest to oczywiście dobra informacja. Fobie zawsze są czymś złym, ale należy o nich mówić głośno, zwłaszcza gdy tyczą się obawy przed rzeczami, których nie wolno w życiu unikać. A gabinet dentystyczny po prostu trzeba odwiedzać - czy się tego chce, czy nie. Ten, kto z powodu swojej głęboko rozwiniętej fobii całkowicie zrezygnuje z leczenia zębów, najprawdopodobniej prędzej czy później po prostu je straci, o ile już u niego nie doszło do takiej sytuacji. Ciężko jednak zwalczyć pewne utarte w społeczeństwie przekonania. Skoro dla większości ludzi stomatolog jest osobą wywołującą lęk, to mimowolnie przekazują oni ten pogląd innym. Fobie należy jednak zwalczać i jak najbardziej da się to zrobić. Czasami niezbędna jest po prostu pomoc dobrego terapeuty.

Stomatologia, jak wiele innych działów medycyny, posiada różne specjalizacje, które można wybrać w trakcie studiów dentystycznych. Jedną z dziewięciu możliwych do wyboru specjalizacji jest periodontologia. Czym konkretnie zajmuje się ten dział stomatologii zwany periodontologią? Ta skomplikowanie brzmiąca nazwa , periodontologia, oznacza jedną ze specjalizacji stomatologii, zajmującą się nauką o aparacie zawieszeniowym zęba, czyli przyzębiu. Ze względu na najczęstsze schorzenie, dotyczące przyzębia, czyli paradontozę, specjalizacja periodontologii jest potocznie nazywana paradontologią. Ta dziedzina stomatologii zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Samo przyzębie jest tą częścią jamy ustnej, która otacza i unieruchamia ząb. Periodontologia więc nie zajmuje się leczeniem samych zębów, ale tego, co je otacza, czyli leczy choroby dziąseł, ozębnej, okostnej, kości wyrostka zębodołowego. Periodontologia, jako dział stomatologii, zajmuje się wszystkimi tkankami, które otaczają ząb.


© 2019 http://fizjoterapia.katowice.pl/